Tekir Kedi Nedir?

Şüphesiz kedi türleri arasında yer alan en sevimli türlerden biri olan evcil Tekir Kedi ‘nin sebebinin ne olduğu açıklandı…

Tekir Kedi Nedir? Nasıl Oluşmuştur?

İnsanlar kedileri 9.000 yıldan daha uzun bir zamandır evlerine alıyor. Kedi yoldaşlarımızı yine muhtemelen bu kadar süredir yetiştiriyoruz. Kedi yetiştiricileri ise tekir çizgiler gibi istenen bir kürk deseni elde etmek için hayvanların nasıl eşleştirilmesi gerektiğini uzun zamandır biliyor. Fakat biyolojik bir bakış açısından, bu desenlerin nasıl ortaya çıktığı uzunca bir süre bulunamamış.

Dün yayımlanan bir çalışmada ise genetikçiler, evcil kedilerde bulunan bir genin cenindeki gelişim sürecinde bazı değişimleri tetiklediğini ve böylelikle kedilerin o meşhur tekir çizgilerini meydana getirdiğini keşfetmişler. Dkk4 isimli bu gen, gelişmekte olan kedi embriyosunda cildin kalın ve ince bölümlerinden meydana gelen bir “ön desen” oluşturuyor. Bu ön desen, daha sonra kedinin kürkündeki çizgi desenlerini ortaya çıkarıyor. Dkk4 geninin daha fazla ifade edildiği kalın bölgeler sonrasında koyu renkli kürkle kaplanırken, Dkk4 ifadesinin daha düşük olduğu ince bölgeler ise daha açık renkli kürkle kaplanıyor. Araştırma takımı ayrıca bu kalın-ince cilt çeşitliliğinin, embriyolarda kıl kökleri bile gelişmeden önce ortaya çıktığını da fark etmiş.

Yeni çalışmanın eş yazarı ve genetikçi Gregory S. Barsh, kedilerdeki kürk gelişiminin “gerçekten de çözülmemiş bir gizem” olduğunu söylüyor. “Bulguların, desen oluşum sürecine hangi moleküllerin yön veriyor olabileceğini gösteren ilk işaretlerden biri olduğunu düşünüyoruz.”

Araştırmacıların bulduğu Dkk4 varyantı, farklı kürk desenlerine yol açıyor. Bu genin Habeş kedilerinde ortaya çıkan mutasyonları, “noktalı” şeklinde bilinen bir kürk desenindeki daha kısa, daha ince renk vuruşlarını meydana getiriyor.

Harvard Üniversitesinde evrim biyoloğu olan Hopi E. Hoekstra, “Bu çok hoş bir çalışma” diyor. “Gelişim biyolojisindeki en temel sorulardan birini, kürklerin nasıl oluştuğu sorusunu daha iyi anlamamızı sağlıyor.”

Yazarların aktardığına göre evcil kediler kolayca bulunabildiklerinden ve haklarında bir sürü genom bilgisi bulunduğundan, renk desenlerinin incelenmesi ve araştırılmasında kullanışlı bir model oluşturuyorlar.

Kaynak : Populer Science Türkiye

 

Tekir Kedi Özellikleri ve Türleri

Tekir; çok yaygın, sokak kedilerinin çoğunu oluşturan ve hemen her yerde rastlanabilecek olan bir kedi türüdür.

Tekirlerin postunda genellikle çizgili desenler vardır ve pek çok renkte bulunabilirler. Renk ve desenlerine göre Tekir kedilere farklı isimler verilmiştir. Bunlardan bazıları: Mackerel Tabby/Classic Tabby (Uskumru Desenli/Klasik Desenli Tekir), Blotched Tabby (Lekeli Tekir), Spotted Tabby (Benekli Tekir), Ticked Tabby (Alaca Tekir), Patched Tabby (Yamalı Tekir), Blue Tabby (Mavi Tekir), Blue Patched Tabby (Yamalı Mavi Tekir), Blue Silver Patced Tabby (Mavi Gümüşi Yamalı Tekir), Blue Silver Tabby (Mavi Gümüşi Tekir), Brown Tabby (Kahverengi Tekir), Brown Patched Tabby, (Kahverengi Yamalı Tekir), Cameo Tabby (Akik Renkli Tekir), Dilute Cameo Tabby (Açık Akik Renkli Tekir), Chestnut Tabby (Kestane Renkli Tekir) ‘dir.

Tekir kedilerin, Ankara Kedilerinin aksine tüyleri uzun olmadığı için tüy bakımları zor ve uzun süreli olmaz.

Tekir Kedi Fotoğrafları

Mass Image Compressor Bu görüntüyü sıkıştırdı. https://sourceforge.net/projects/icompress/

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478