Netflix ‘ten IŞİD Dizisi KALIFAT / Hilafet İnceleme (Özel Bilgi)

KALIFAT / Hilafet

Netflix’ in yeni dizisi Kalifat / Hilafet yayınlandı. Dizinin 1. sezonu toplam 8 bölümden oluşuyor ve her bölüm yaklaşık olarak 40-45 dakika arasında değişiyor. Dizi başından sonuna kadar ışid – daeş islamcı terör örgütünün işleyişini anlatmaktadır.

Işid üyesi eşiyle RAKKA’ ya kaçan Pervin karakterinin, Rakka’da geçen zamanını, ikilemlerini ve zorluklarını anlatmanın yanı sıra İsveç polis teşkilatının kurtarma çabalarını ve teşkilatta yer alan Fatima karakterinin işi ve vicdanı arasındaki mücadeleyi izleyeceksiniz.
Bu dizi bize ne öğretebilir?

Dizi tamamen Işid’ in işleyişini anlatmaktadır. Kişileri nasıl ikna ettiklerini, insanların hayatını nasıl mahvettiklerini ve insanları Rakka’ya götürdüklerinde onlara dayattıkları hayatı da ayrıca bir perspektif olarak göstermektedir.

Diğer taraftan kişinin din istismarcılığı ile kolayca sömürülen duygularının aslında bir islam sevgisi ile değil, aksine kişinin islam ya da din kisvesi altında kişilerin içine sokulması istenen durumlardır.

Bu dizi bu gibi örgütlenmelerin karanlık ve tehlikeli yönlerini net olarak size göstererek, bugüne kadar bu gibi yapılanmaların oyununa gelen masum insanlara karşı empati duygunuza da dokunacaktır.

Siz, siz olun ve din istismarı ile duygularınızı maniple eden insanlarını oyununa asla gelmeyin! Çünkü günümüzün en büyük hastalığı din ile istismar ve beyin yıkama yoluyla sizleri kölesi yapmaya çalışan tehlikeli yapılanmalardır.

Dizinin hiç spoiler vermeden anlattığımız şu kısa kısmına kadar olan ve sonuca bağlanması gereken söylem ise şudur; bu diziyi bir nefeste izleyebilirsiniz. Çekim kalitesizliği ya da oyuncu eksikliği bulunmamaktadır. İzlenmesi gerekenler listesine hemen alabilir ve herkese önerebilirsiniz.


Netflix Kalifat Dizisi Fragmanı

 

Hilafet Nedir?

İslami siyâsî ve hukukî yönetim makamına ve yönetime verilen isim. Halife ise Hilafet makamındaki kişiye denir. İslam peygamberi Muhammed’in ölümünden sonra makam bir süre daha bir yönetim biçimi olarak varlığını sürdürmüş olsa da zamanla daha çok İslami bir toplumu veya İslam Devleti`ni vurgulamak için kullanılan bir terim olmuştur. 

Öneri

La Casa De Papel 4. Sezon İnceleme

La Casa De Papel 4. Sezon İnceleme İzlenmeli mi ? İzlenmemeli mi? [symple_box style=”boxsucces”] İzlenmeli [/symple_box] La Casa De Papel bilindiği üzere...

Haftalık 5 Netflix Dizi Önerisi

Kişisel karantina günlerinde zamanın geçmediğinin hepimiz farkındayız. Yapacak hobiler, oyunlar, diziler, filmler gibi türlü meşgaleler peşindeyiz. Madem hepimizin bir yalnızlığı ya da...

 

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Haftalık 5 Netflix Dizi Önerisi – e-nedir.com | Bilgilendirme ve Aydınlatma Bankası2 sene önce
  • […] Kalifat, bir diğer adı ile hilafet – halifelik dizisi hakkındaki incelememizi okumak için >> Netflix ‘ten IŞİD Dizisi KALIFAT / Hilafet İnceleme (Özel Bilgi) […]

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478