Maske Satışı Nasıl ve Nerede Yapılacak? Fiyatı Ne kadar? Nasıl Satın Alabilirim? Tüm Detaylar

Maske Satışı İle İlgili Tüm Bilgiler Bu Yazıda

Bir muamma ve çıkmaza sürüklenen pandemi  döneminde zorunluluk haline gelen maskeler ile ilgili satışlar 08.05.2020 itibariyle başlıyor. Maske satışı nasıl yapılır, maske satışı nerede yapılacak, maske fiyatı ne kadar, maskemi nasıl satın alabilirim, kaç adet maske satın alabilirim gibi soruların cevaplarını size A’dan Z’ye bir rehber olarak yazımızda anlatıyoruz..

Cerrahi maskelerin perakende noktalarındaki satışında uygulanacak üst fiyat belli oldu.Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin adedinin, KDV dahil en fazla 1 liraya satılacağını açıklarken, 1 liranın üzerindeki satışlar ise “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecek. Cerrahi maskeler ise kişilere 50’li paketler halinde satılacak. Yani adet fiyatı 1 lirayı geçmeme zorunluluğu olan maskelerinizi, toplamda 50’li paket olarak aldığınızda 50 lira ödemiş olacaksınız.

Dünyada covid-19 salgını ile birlikte en çok tartışılan konuların arasında “maske” yer almaktadır. Türkiye’de salgın başlayınca 50’li paketlerdeki tek kullanımlık cerrahi maskeler online satış kanalıyla istismar edilmiş, durumu kötüye kullanan kişilerce fiyatla 300 liralara kadar tüketiciye satılmaya çalışılmıştır. Hayatın akışında ve birçok alanda zorunlu hale getirilen maske takma sebebiyle de bir çok tüketici fahiş fiyatlardan maskeleri almış ve devlet tarafından gidişata “dur” denilerek maske satışı yasaklanmıştı. Bu süreçte devletin maske dağıtma girişimleri başarılı olmamış, çözüm yine satışa yönelik olarak tedbirli ve en uygun fiyat üzerinden tüketiciye sunulmak üzere başlatılmıştır.Maske Satışları Nerede Yapılacak?

8 Mayıs 2020 itibariyle başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerden başlayarak, market, eczane, medikal firmalar ve e-ticaret sitelerinde cerrahi maske satışı yapılacaktır. Ticaret Bakanlığı’ndan maske satışıyla ilgili yapılan açıklamada ise şöyle deniliyor.

“Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamak. İlk etapta 50’li paketler halinde satılacak, önümüzdeki hafta 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulacak.”

Medikal sektör temsilcileri ise, maskenin medikal satış yapan yerlerden uygun olacağını söyledi.Türkiye Eczacılar Birliği “Eczanelerde satılsın”

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak “Tıbbi bir ürün olan maskenin eczane dışında, marketlerde veya internette satılmasını bulmuyoruz” dedi. İstanbul’da bir eczane yetkilisi, henüz ellerinde maske olmadığını belirterek “Salgından önce de tekli paketteki tekli maskeleri 1 liraya satıyorduk” dedi.Yüksek Fiyatı Şikayet Edin !

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicileri maskede yüksek fiyata karşı uyararak “Karaborsacıyı HFA,CİMER,ALO 17’e ya da Hazine ve MAliye Bakanlığı’nın 0552 189 0 189 nolu hattına bildirin. Ayrıca vatandaşlar maskeleri geri dönüşüme göndermeli” dedi.0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478