İnkisar Nedir? Ne Anlama Gelir? Detaylı Anlatım

İnkisar Nedir ?

İnkisar: Kırılma. Gücenme, gönlü kırılma. Paramparça olma, dağılma hali, yıkılış.

 

Ne Anlama Gelir ? (Detaylı açılım)

(ﺍﻧﻜﺴﺎﺭi. (Ar. kesr “kırmak”tan inkisār)
1. Kırılma [Maddî ve mânevî şeyler için kullanılır]: Âb-ı hayvân olsa da vaslın getirmem yâdıma / Hayli demdir şîşe-i hâtırda vardır inkisâr (Şeyhülislâm Yahyâ’dan). Ne geldi bu dil-i zâra gubârdan gayri / Ne gördü âyînemiz inkisârdan gayri (Sâkıb Dede’den). Kendini yok etmeyince âdem olmak pek muhâl / Âdemiyyet bâbı Ken’an bâb-ı acz ü inkisâr (Ken’an Rifâî).

2. Gücenme, kalp kırılması: Eden tahrîb-i âlem inkisâr-ı kalbidir halkın / Gönül yıkma cihânı eylemek âbâd lâzımsa (Nâmık Kemal). Kadın gönlündeki inkisârı bütün bütün unuttu (Nâmık Kemal). Garip bir inkisârla eve döndüm (Hâlide E. Adıvar).

3. Bedduâ, intizar: Sıma (kırma) âyîne-i kalbim hazer kıl inkisârımdan (Şeyhülislâm Yahyâ). Kılan zîr-i destânını hâksâr / Düşer zîr-i pâye alıp inkisâr (Abdülhak Hâmit’ten).

4. fizik. Kırılma: Güneşi göremiyoruz; fakat gökteki ziyâ inkisarlarından gurûbun yaklaştığını anlıyoruz (Aka Gündüz).

5.İnkisar etmek: Bedduâ etmek: Sus, kendine inkisâr etme! (Nâmık Kemal). İnkisâr-ı hayal: Hayal kırıklığı: Artistin, bildiğimiz suallerden birine beklediğimiz nükte ile cevap vermediği olursa inkisâr-ı hayâle düşerdik (Reşat N. Güntekin’den). O kadar inkisâr-ı hayâle uğrattı ki bir daha mektebe gelmedi (Hâlide E. Adıvar). İnkisâr-ı emel: “Emelin kırılması” Yeis, ümitsizlik: Yabancı sesleri geldikçe rehgüzârımdan / Hep inkisâr-ı emel taştı rûh-ı zârımdan (Mehmet Âkif).

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478