Bozcaada Nerede? Bozacaada’ya Nasıl Gidilir? Bozcaada Güncel Feribot Fiyatları ve Saatleri

Bozcaada Nerede ve Nasıl Gidilir

Bozcaada, Çanakkale ilinde yer alır. İstanbul’dan gelecek olan vatandaşlarımız şu yolu izleyebilirler: Öncelikle Çanakkale Boğazı’nı geçmek için Gelibolu – Lapseki (20 dak.), Eceabat – Çanakkale (15 dak), Kilitbahir – Çanakkale (7 dak) seçeneklerini kullanabilirsiniz. Çanakkale Boğazı’nı geçtikten sonra Geyikli Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakika içinde Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşılabilmektedir.

Eğer İzmir yönünden geliyor iseniz hiç Çanakkale’ye gitmeye gerek kalmadan, Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz. İlçenin İstanbul ile karasal mesafesi 400 km, Ankara ile karasal mesafesi 710 km, Bursa ile karasal mesafesi 320 km, İzmir ile karasal mesafesi 280 km ve Çanakkale ile karasal mesafesi 60 kilometredir.YOL TARİFİ TIKLA ve BOZACADA’YA GİT

  

BOZCAADA SEFER SAATLERİ GEYİKLİ/BOZCAADA – BOZCAADA GEYİKLİ

(*) işaretli seferler 1 Temmuz itibariyle geçerli olacaktır.

Tüm hatlarımızda yoğunluk olması durumunda, belirtilen sefer saatlerine uymaksızın, gemilerimiz saatsiz olarak sefer yapmaya devam edecektir.


Bozcaada İlçe Trafik Komisyonunun 02.07.2018 tarih ve 2018/03 sayılı, İl Trafik Komisyonunun 09.08.2018 tarih ve 2018/06 karara istinaden;

– 15.06.2021 tarihi itibariyle ağır vasıta statüsünde olan (tır, kamyon vb.) araçlar Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri haricindeki günlerde geçiş sağlamaktadır.

-Midibüs (19-32 kişilik) ve otobüs tarzı araçlar ise yaz sezonu boyunca Bozcaada ilçesine geçişleri yasaktır.

Sefer Sorgula : GEYİKLİ / BOZCAADA SEFER SORGULA (TIKLAYIN)

BOZCAADA 2021 GÜNCEL FERİBOT FİYATLARI

Bozcaada Geyikli Gestaş feribotu ücret tarifesi günceldir. Geyikli – Bozcaada seferlerinde tüm biletler gidiş – dönüş olarak satılmaktadır. 

BOZCAADA ADI NEREDEN GELİYOR?

Ada, İngilizce’de hem Tenedos (Yunanca adı) hem de Bozcaada (Türkçe adı) olarak bilinir. Yüzyıllar boyunca birçok başka isim kullanılmıştır. Belgelenmiş eski Yunan adları, Leukophrys, Calydna, Phoenice ve Lyrnessus’ tur.(Pliny, HN 5,140).Adanın resmi Türkçe adı Bozcaada’dır.  Tenedos adı Atina Apollodorus ‘a göre Truva Savaşı sırasında adayı yöneten Yunan kahramanı Tenes’ den türetilmiştir ve Truva Savaşı ‘nda Aşil tarafından öldürülmüştür. Apollodorus, adanın aslında Tenes adaya çıkıp hükümdar olana kadar Leocophrys olarak bilindiğini yazar. Ada, Osmanlı İmparatorluğu’nun adayı ele geçirmesiyle Bozcaada olarak tanındı.Genellikle Yunan ile Türk nüfusu adaya farklı isimler kullanırken Bozcaada adı, adanın Osmanlı tarafından fethedilmesinden sonra Bozcaada ile birlikte adanın ortak adı olarak kaldı. 


0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478