Türkiye’nin Oscar Adayı 7.Koğuştaki Mucize Filmi

Türkiye’nin bu yılki En İyi Uluslararası Film Oscar adayı Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini üstlendiği “7. Koğuştaki Mucize” filmi oldu.

Sinema Güç Birliğine 23 film başvurmuş ve değerlendirme bu filmler arasından yapılmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 16 kişilik Seçici Kurul, “7. Koğuştaki Mucize” filmini bu yılın oscar adayı olarak belirledi.En İyi Uluslararası Film Oscarlar Nedir?

En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1947’da Los Angeles’ta uluslararası yapımlara verilmeye başlanan ödüldür. Ödül, önceki yıllarda Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü olarak anılırken 92. Akademi Ödülleri töreni ile birlikte “En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü” olarak anılmaya başlandı

 

Oscar Oylaması Nasıl Yapılıyor?

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 40 dakika ve üzeri sürede olan, çoğu İngilizce dışında ve Amerika Birleşik Devletleri dışında üretilen filmlerin ödüle aday olabilmeleri için iki aşamalı bir eleme yapar. İlk aşamada “Yabancı Dilde Film Ödülü Komitesi”, aday adayı olan filmleri izler ve kapalı oylama yapar. Komite, oylamada en yüksek oyu ana 6 filmi belirler. “Yabancı Dilde Film Ödülü Yönetici Komitesi” ise bu aday adaylarından 3 film belirler. Oylamalar sonrası 9 filmin yer aldığı bir “son liste” oluşturulur.

Dokuz filmlik “son liste” nin açıklanmasından sonra adaylık sürecinin ikinci aşamasına geçilir ve “Yabancı Dilde Film Ödülü Komitesi”, bu 9 filmi izleyerek yeniden bir gizli oylama gerçekleştirir. Bu oylamada da en yüksek oyu alan 5 film Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü’ne aday gösterilir ve böylece aday adaylığı süreci sonlanır. Ödülün kazananı ise bu 5 filmi de izleyip oylama yapan sadece aktif olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyeleri belirler. (Kaynak: Wikipedia)

 7.Koğuştaki Mucize Filmi Konusu

7. Koğuştaki Mucize, Mehmet Ada Öztekin‘in yönetmenliğini, Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur ve Sarp Akkaya‘nın başrollerini paylaştığı Türk yapımı dram filmi. Güney Kore yapımı Miracle in Cell No.7‘den uyarlanmıştır. 2019 yılında Türkiye’de en çok izlenen film olmuştur. Ayrıca film Türkiye’nin en çok hasılat yapan filmi olmuştur.

Konusu

Darbe döneminde bir Ege kasabasında, canından çok sevdiği küçük kızı ve babaannesiyle birlikte yaşayan Memo, mental yetersizliği olan ama küçük dünyasında mutlu yaşayan bir çobandır.1983 yılında bir gün, sıkıyönetim komutanının kızının ölümü üzerine kalan ve sıradan hayatı birden altüst olan Memo, idam cezasına çarptırılır ve böylece ‘Yedinci Koğuş’a gelir. Burada hayatta kalması pek mümkün görünmemektedir. Fakat başta onu nefretle karşılayan tüm koğuş, onun iyilik dolu kalbini görür, yavaş yavaş Memo’nun cinayet işleyebilecek bir kişiliği olmadığına ikna olmaya başlar ve zamanla hayatına dokunduğu herkes Memo’nun hayatını kurtarmak için seferber olur. Herkes adalet peşindeyken Memo ve kızı Ova’nın tek isteği birbirlerine kavuşmaktır. Memo suçsuzdur ve şimdi yaşamına geri dönebilmesi için bir mucizeye ihtiyacı vardır…

 

7.Koğuştaki Mucize Filmi Künye

11 Ekim 2019 / 2s 12dk / Dram
Yönetmen Mehmet Ada Öztekin
Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal 

7.Koğuştaki Mucize Filmi Fragman İzle

7.Koğuştaki Mucize Film İzle

7. Koğuştaki Mucize filmini  Netflix ‘ten kesintisiz ve sorunsuz olarak dilediğiniz kalitede izleyebilirsiniz.

7.Koğuştaki Mucize Netflix

7.Koğuştaki Mucize Kirala – Satın Al – İndir

Dilerseniz Google Play ‘in film kiralama ve satış sisteminden 7.Koğuştaki Mucize Filmi’ ni satın alabilirsiniz.

Google Play 7.Koğuştaki Mucize Filmi Kirala/Satın Al

 7.Koğuştaki Mucize Filmi Kamera Arkası İzle

7.Koğuştaki Mucize Filmi Fotoğraflar

 

0 0 0 0 0 0
Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478