5G Nedir?

5G Nedir?

5G, yüksek indirme ve yüklenme hızlarına sahip beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisidir.

5G teknolojisinin hayatımıza katacaklarına dair; ürün pazarlamayerel yönetim hizmetleri ve insanların iletişim kurma şekli gibi alanlarda ciddi değişikliklere neden olacağı yönünde güçlü beklentiler var.

5G ile HD kalite bir filmi bilgisayarınıza indirmek, bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek.

Akıllı şehirler, evler, araçlar hepsi için 5G; devrim niteliğinde olacak.

Bart Salaets, F5 Network, Sistem Mühendisi

E-Nedir.com 5G Hakkında Yorumu

Dünyanın bir çok ülkesinde 5G teknolojisini araştıran bilim insanları ve teknoloji mühendisleri, 5G teknolojisinin insan sağlığı için tehlikeli olduğunu söylemektedir. 5G teknolojisini tam anlamıyla kullanabilmek ve ülke bazında aktifleştirebilmek için, birbirine çok yakın istasyonlar kurulması gerekiyor. Bu demek oluyor ki, çok fazla istasyon, çok daha fazla radyasyon ve mikrodalgaya maruz kalmak demektir. Ayrıca yine araştırmalar da teori olarak sunulan bazı söylemler ise bu teknolojinin tamamen kötü niyetli olarak kullanılacağı yönündedir. Bu teknoloji sınıfının, kişileri maruz bıraktığı mikrodalgalar ile merkezi sistemde bir çok enfeksiyon ve rahatsızlığa sebep vereceği yönündedir.

Teoriler bir yana dursun, ama akıllarda da bulunsun. Diğer taraftan da bu teknolojinin faydalarını açıklayanların, fayda modelleri de şöyledir;

5G Teknolojisi ile Ne Yapılabilir?

  • 5G’nin en heyecan verici ve önemli yönlerinden biri, “Nesnelerin İnterneti” üzerindeki etkisidir. 5G’nin, şimdiye kadar bireylerin interneti olarak kabul edilen internetin; milyarlarca nesne ve makinenin şebekeye dâhil olmasıyla “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things-IoT) cihazlarını yönetecek verimli, akıllı ve güçlü bir iletişim ağı olacağı öngörülmektedir.
  • Yakın gelecekte, yoldaki diğer araçlarla yol koşulları hakkında iletişim kuran otonom araçlar için 5G kullanılabilir.
  • Sokak lambaları ve kameralar gibi uzaktan kontrolü takip edilebilecek kamu güvenliğ ve altyapı çalışmaları açısından belediyelerin daha verimli olması sağlanabilir.
  • Özel yeteneklere sahip teknisyenlerin makineleri dünyanın herhangi bir yerinden kontrol etmeleri sağlanabilir. Uzaktan cerrahi gibi sağlık hizmetlerine dair olasılıkların önü açılabilir.
  • Hastaneler hastaları izlemek için büyük sensör ağları oluşturabilir, ve sigortacılar uygun tedavileri ve süreçleri belirlemek için aboneleri izleyebilir.

5G her ne kadar nesnelerin interneti olarak lanse edilse de, ortaya atılan teori ve felaket senaryoları görmezden gelinecek gibi değildir. Yeni nesil teknolojiye karşı temkinli ve uyanık olmak gerekmektedir.

E-nedir.com

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478